Proč by měl každý web mít SSL certifikát?

Pavel Putna

Bezpečnost na internetu je čím dál větší téma, a není divu. Uživatelé často provozovatelům webových stránek sdělují velmi citlivé informace – platebními údaji začínaje, datem narození konče. Aby se tato data nedostala k někomu nepovolanému, měl by každý web používat SSL certifikát, který zajistí nejen jeho bezpečnost a důvěryhodnost, ale také třeba lepší pozice ve vyhledávačích.

Při brouzdání na internetu proudí mezi vaším prohlížečem a webovými stránkami, které navštívíte, velké množství informací. Jedná se o prakticky veškerý obsah, který se na stránce nachází, ale také data o tom, co na ní děláme. SSL (Secure Sockets Layer) protokoly se starají o to, aby tato komunikace byla bezpečná.

Protokoly SSL zajišťují identifikaci klienta a serveru – obě strany si tak mohou být jisty, že komunikace probíhá skutečně jen mezi nimi, nikoliv s někým nevyžádaným, kdo se vydává za jednu ze stran, aby například ukradl uživatelské jméno a heslo. Dalším jejich důležitým úkolem je šifrování komunikace pomocí jednorázových digitálních klíčů. Ty laicky řečeno „odemykají“ data mezi klientem a serverem tak, aby se k nim nedostal nikdo jiný.

 

SSL certifikát

 

To, zda webová stránka používá některý z SSL protokolů, lze poznat jednoduše – jeho adresa nezačíná zkratkou HTTP, nýbrž HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Pokud zabrousíte na web s prvně zmíněným (tedy nezabezpečeným) protokolem, znamená to, že cokoliv zadáte do prohlížeče, si může kdokoliv (a tím myslíme opravdu kdokoliv) přečíst. Prohlížeče jako Chrome už takové stránky označují jako “Not Secure”, “Nezabezpečeno” – snaží se vás tak varovat, abyste na takový web nezadávali údaje z platební karty, neregistrovali se zde, ani nic nestahovali.

Co jsou certifikáty a k čemu slouží

Zatím jsme mluvili o SSL protokolech, které by se ale neobešly bez certifikátů. Ty fungují jako jakési potvrzení pro klienta i server, že si mohou navzájem důvěřovat. Jde o stejný princip, jako v běžném životě – pokud se například chcete živit jako řidič, musíte se potenciálnímu zaměstnavateli prokázat řidičským průkazem. Ten vás díky tomu nebude muset testovat, protože důvěřuje autoritě, v tomto případě zkušebnímu komisaři pro autoškoly, který vaše řidičské schopnosti prověřil.

Certifikát, tedy digitálně podepsaný veřejný šifrovací klíč, vydává také autorita, v tomto případě certifikační. Jde o společnosti (např. VeriSign, Thawte, ipsCA, Comodo a další), které mají obecnou důvěru. Jejich hlavním posláním je prověřování serverů a následné (pokud je vše v pořádku) vydávání certifikátů. Každý počítač při instalaci operačního systému získá seznam certifikačních autorit, díky kterému pak kontroluje, zda ten či onen server získal svůj certifikát právě od některé z těchto autorit.

Proč by měl každý web mít SSL certifikát?

Certifikáty lze získat i zdarma

Pokud provozujete web, na kterém zacházíte s citlivými údaji (máte třeba e-shop, nebo jen stránku, kde se uživatelé přihlašují pomocí jména a hesla), je SSL certifikát naprostou nutností, abyste neohrozili bezpečnost svěřených informací a zároveň povzbudili důvěru návštěvníků. Nicméně i pokud vlastníte server, na kterém máte třeba jen firemní profil nebo blog, je pořízení certifikátu také na místě. Přihlíží k nim totiž významní internetoví hráči jako Google, který ve vyhledávání upřednostňuje stránky zabezpečené SSL protokolem.

Je na vás, zda se rozhodnete za certifikát zaplatit a získat tak požehnání certifikační autority, delší dobu platnosti (většinou jeden až dva roky) či např. certifikát s vlastním názvem (toho hojně využívají např. banky, platební brány, státní instituce apod., aby zvýšily svou důvěryhodnost), nebo zvolíte některý z neplacených certifikátů, jako je třeba velmi populární Let’s Encrypt.

V případě, že máte o SSL certifikát zájem, ale nevíte si rady s tím, jak ho získat, neváhejte se na nás obrátit – velmi rádi vám s jeho výběrem pomůžeme. Zajistíme, abyste se nedostali do bryndy, do jaké se nedávno namočila třeba ČSOB.

Sdělte nám Váš názor

Něco kreativního i užitečného ke čtení