Jak vybrat správný název domény

Pavel Putna

Výběr domény je důležitý krok nezbytný pro vytvoření webu. Obvykle má druhé, někdy dokonce první místo v pořadí činnostech při zakládání webu. Má velký podíl na úspěchu stránky, a proto postupujte s patřičnou pečlivostí.

Chcete se dozvědět, jak postupovat při výběru správného názvu domény? Pokusíme se vám shrnout hlavní doporučení pro volbu domény.

Především nováčci v této oblasti tak získají přehled nad hlavními aspekty této problematiky a dozví se, nad čím je lepší se při výběru pozastavit.

Jak vybrat dobrou doménu – úplný základ

Pro přehlednost lze naprosté minimum nároků na doménu shrnout do těchto 5ti bodů:

  • Týká se klíčového slova
  • Vystihuje téma webu
  • Je krátká!
  • Neobsahuje pomlčky kvůli lepšího zapamatování
  • Každý český web má koncovku .cz
Jak vybrat správný název domény

 

Jak na výběr domény – 10 osvědčených rad

S vymýšlením samotného doménového jména vám pomůže náš seznam doporučení, jak by měla vypadat správná doména.

Můžete postupovat tak, že si vymyslíte několik variant. Poté si postupně projdete následující rady a ověříte si, kterým radám daná varianta neodporuje. Nemusí nutně vyhovovat všem, ale čím více jich splní, tím pravděpodobně lepší doména to bude.

Výběr domény pojměte jako výběr značky. Stejně jako u značky byste zkoumali její zapamatovatelnost, srozumitelnost, jaké emoce vzbuzuje atd., to udělejte i zde. Vnímejte jemné detaily, jak působí, co si pod ní člověk může představit apod. – to jsou hlavní otázky, jaké si musíte klást!

1. Kratší název znamená lepší název

Méně je více. Název běžně dosahuje délky 8 znaků. Tuto hranici se snažte nepřekročit.

2. Klíčové slovo vašeho webu je v doméně

Tímto si mimo jiné pojistíte, že název webu bude vystihovat obsah i zaměření vašich stránek a bude snadněji zapamatovatelný pro vaše návštěvníky.

3. Je-li to jen trochu možné, vyhněte se pomlčkám v doméně

Bude tak mnohem snadněji zapamatovatelná a bude působit čistším a profesionálnějším dojmem. Kromě toho se taková adresa snadněji zadává do prohlížeče.

správné doménové jméno4. Zvolte vhodnou koncovku

Pro české weby jednoznačně .cz, pokud ale plánujete expanzi do světa, kupte si rovnou .com, popř. .eu.

5. Myslete i na kontext offline světa

To znamená, zda je doména snadno zapamatovatelná, diktovatelná, jednoduchá, pochopitelná…?

6. Myslet na překlepy?

Velkým webům se vyplatí přemýšlet i nad registrací překlepů v názvu domény, malým ale rozhodně ne. V případě velkého projektu vezměte překlepy v úvahu.

7. Pozor, plánujete-li uvádět i město v doméně

Např. lihovinypraha.cz zní skvěle pro prodej v Praze, ale nemyslíte, že by Vás budoucnost mohla odvát poněkud dále? Pak už Váš název může působit hloupě (ale neplatí vždy!), zamyslete se i nad touto alternativou.

8. Vyhněte se příliš odborným termínům ve své doméně

Za nějaký čas se mohou změnit, budou nové termíny, daný produkt bude nahrazen atd. Navíc pro laiky mohou být termíny matoucí a nesrozumitelné.

9. Zapojte do názvu dostatek samohlásek, aby se dobře vyslovoval

JKNT.cz nezní tak zapamatovatelně jako jaknato.cz a přitom se jedná o pouhá 4 písmena. Pokud neplánujete použít žádné samohlásky, raději nepřesáhněte délku více než 3 znaky.

10. Ideální doména neobsahuje diakritiku (háčky a čárky)

Název řeznictvíčeněk.cz bude bez diakritiky působit dost divným dojmem – viz reznictvicenek.cz

Výběr domény skutečně není banální věc. I když se rádi řídíte heslem, že „nejlepší je první doba“, raději si alespoň svou variantu zkontrolujte podle předchozích 10 rad.

Další velmi účinná kontrola je, nechat si nápad několik dní uležet, než budete pokračovat dále. Takto eliminujete krátkodobé nadšení z jinak nezajímavého nápadu. Znáte ten pocit, když vtip napotřetí už není vtipný…? Vaše doména tu bude ale mnohem déle.

Závěr

Někdy skutečně ten nejlepší nápad vznikne spontánně v prvních vteřinách, ale jindy na sebe nechá dlouho čekat a vy si tak musíte lámat hlavu i několik dní. Jestli se Vám výběr nedaří, nevíte, kterou variantu zvolit, nebo vás nic dobrého nenapadá, zkuste využít služeb společnosti tvořící webové stránky. Jejich pracovníci vyškolení v této problematice vám jistě pomohou nejen s návrhem webových stránek ale také s doporučením, jak správně vybrat doménu!

Sdělte nám Váš názor

Něco kreativního i užitečného ke čtení